NEWSLETTER

Zapisz się by otrzymywać najnowsze informacje z serwisu.

FACEBOOK
ARTYKUŁ

Masaż kosmetyczny

Masaż kosmetyczny jest stosowany przede wszystkim w celach profilaktyczno-pielęgnacyjnych. Podtrzymuje elastyczność mięśni i skóry, zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Najogólniej mówiąc, masaż to rodzaj mechanicznego oddziaływania za pomocą zespołu ruchów na skórę i położone pod nią tkanki, mięśnie i narządy. Wśród podstawowych typów masażu wyróżnia się masaż klasyczny - ogólny (całego ciała) i częściowy (poszczególnych części ciała), a także leczniczy, sportowy i kosmetyczny. Twórcą współczesnego masażu jest Holender Johan Mezger, który opracował naukowo uzasadnione wskazania do jego leczniczego zastosowania.

Masaż klasyczny ręczny jest wykonywany zgodnie z przebiegiem mięśni, naczyń limfatycznych i krwionośnych od ich obwodu do serca. Do podstawowych ruchów masażu należy głaskanie (koniuszkami palców lub całą dłonią), rozcieranie (koniuszkami palców, ruchem kolistym i półkolistym), ugniatanie (opuszkami palców, palcami lub dłonią), oklepywanie (opuszkami palców, dłonią otwartą lub półzamkniętą) i wibracja (wstrząsanie - opuszkami palców albo całą dłonią).

Masaże wszelkiego typu powinny wykonywać tylko osoby odpowiednio przeszkolone.

Masaż kosmetyczny
Z takim rodzajem masażu spotykamy się w gabinetach kosmetycznych, gdzie przeprowadzają go dyplomowane kosmetyczki (znające podstawy anatomii), jako jeden z elementów zabiegu, np. oczyszczania. Jest to typ masażu ręcznego, wykonywanego za pomocą palców i dłoni.

W ramach masażu kosmetycznego wyróżnia się jeszcze masaże o charakterze profilaktyczno-pielęgnacyjnym (najczęściej wykonywane w gabinetach), korekcyjne (np. likwidujące podwójny podbródek), regenerujące (np. po gwałtownej kuracji odchudzającej, po silnych przeżyciach psychicznych).

Masaż twarzy, szyi i dekoltu (którym zajmiemy się w tym artykule) zaleca się paniom po 25. roku życia. W wielu gabinetach kosmetycznych można oczywiście stosować także masaże całego ciała.

Generalnie masaż robi się przed zabiegiem oczyszczania skóry, ale nie jest to żelazna zasada. Na przykład w przypadku skóry delikatnej i suchej czasem lepiej zrobić masaż po oczyszczeniu, aby ją "uspokoić". W wielu gabinetach przy masażu włącza się muzykę, aby zrelaksować klientkę. Na ogół zresztą masaż podoba się wszystkim, bo jest to najprzyjemniejsza część zabiegu kosmetycznego.

Masaż kosmetyczny twarzy powinien trwać ok. 20 minut, do pół godziny maksymalnie.

Należy zawsze pamiętać, by poinformować kosmetyczkę przeprowadzającą zabieg - zwłaszcza w przypadku masażu szyi - o ewentualnych problemach z tarczycą (np. guzy na tarczycy). Jest to bowiem jedno z przeciwwskazań do masażu i lepiej z niego w ogóle zrezygnować. Kosmetyczka powinna zresztą wiedzieć o naszych ewentualnych kłopotach zdrowotnych.

Masaż powinien być dostosowany do stanu skóry (zwłaszcza jej uelastycznienia i grubości podściółki tłuszczowej skóry), rodzaju cery i jej potrzeb. Ma to również wpływ na liczbę poszczególnych elementów masażu - może być więcej np. ruchów głaskania czy ugniatania niż oklepywania. Delikatny masaż działa uspokajająco i przeciwbólowo, mocniejszy zaś pobudza i drażni (stymuluje).

Podczas masażu twarzy ruchy kosmetyczki nie powinny przekroczyć granicy oczodołów, a żaden ze stosowanych preparatów nie może dostać się do oczu klientki.

Są różne szkoły wykonywania masażu, na ogół rozpoczyna się ten zabieg od dekoltu i szyi, potem dopiero przechodzi się na twarz.

Zalety masowania
W sensie fizjologicznym masaż działa bezpośrednio (miejscowo) i pośrednio przez odruchy na centralny układ nerwowy.

Jego działanie miejscowe, bezpośrednio na tkanki, które masujemy, powoduje zaróżowienie skóry, pobudzenie krążenia, rozszerzenie naczyń krwionośnych. Daje to lepsze dotlenienie, zwiększa się bowiem dopływ krwi tętniczej do tych masowanych obszarów. Masaż także lekko złuszcza warstwę rogową naskórka, ułatwiając oddychanie skórze i szybsze wchłanianie zastosowanych preparatów. Mechanizm drażnienia górnych warstw skóry pobudza je do odnowy, wzmacnia elastyczność skóry i mięśni, przeciwdziałając tworzeniu się zmarszczek.

W sensie pośrednim masaż pobudza ogólnie układ krwionośny i limfatyczny, usprawnia mięśnie i pracę serca, oddziałuje również na układ nerwowy i hormonalny.

Podczas masażu twarzy, szyi i dekoltu kosmetyczka może zastosować wiele preparatów. Przede wszystkim wykorzystuje się kremy do masażu, np. z wyciągiem z arniki, chlorofilowy, żel intensywnie nawilżający. Można też wzbogacić ten zabieg - w zależności od potrzeb skóry - innymi preparatami: ampułkami, koncentratami odżywczo-regenerującymi ze specjalnie dobranymi substancjami aktywnymi (aktywator kolagenu). Można także wykonać masaż z wybraną maseczką - jeśli tylko jej konsystencja na to pozwala (musi mieć tzw. poślizg). Te wszystkie preparaty stosuje się dodatkowo pod krem do masażu.

Przed wykonaniem masażu kosmetyczka ocenia stan skóry, by wykonać właściwy masaż. I tak na przykład na młodszą skórą można działać silniej, natomiast jeśli skóra jest zwiotczała, nie wykonuje się zbyt silnego rozcierania, tylko głaskanie i oklepywanie. W przypadku skóry z rozszerzonymi naczynkami pod krem z arniką dodaje się np. ampułkę wzmacniającą, a sam masaż jest delikatniejszy. Aby intensywnie nawilżyć skórę, można też zrobić hydromasaż pod wapozonem (pod parą) - na żel do masażu długotrwale nawilżający.

Drenaż limfatyczny to specjalny rodzaj masażu pobudzający krążenie limfy, co z kolei pobudza czynności gruczołów w organizmie ludzkim. Ułatwia on przemianę materii i wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, czyli toksyn. Drenaż limfatyczny, jak i jego elementy także stosuje się w gabinetach kosmetycznych.

Przeciwwskazania w masażu:
 • ciąża;
 • stany zapalne, alergiczne i zakaźne skóry;
 • usunięcie zęba i zmiany ropne okołozębowe;
 • stan ropny migdałów;
 • guzki w przebiegu węzłów chłonnych;
 • zaawansowana miażdżyca naczyń;
 • stany gorączkowe;
 • wady serca;
 • wysokie nadciśnienie tętnicze;
 • zapalenie żył i świeże zakrzepy;
 • nadczynność tarczycy (nie można masować szyi).
OPINIE I KOMENTARZE