NEWSLETTER

Zapisz się by otrzymywać najnowsze informacje z serwisu.

FACEBOOK
ARTYKUŁ

Sport to zdrowie, a nowoczesne metody leczenia to szybki powrót do sportu.

Sport to zdrowie, ale wiąże się z urazem, upadkiem, naciągnięciem mięśnia czy skręceniem.  Chcąc zachować zdrowie coraz więcej nie przygotowanych osób uprawia sport rekreacyjnie. Wynika to z tego ze coraz więcej jest amatorów nie przygotowanych fizycznie.
 
Dzięki nowym metodom rehabilitacji można zmniejszyć urazowości w sporcie oraz szybko powrócić po kontuzji.
Do najbardziej "kontuzjo-gennych", sportów należy: koszykówka, piłka nożna, piłka ręczna, hokej czy zapasy, jazda konna, kolarstwo, narciarstwo, siatkówka i tenis.
 
Najczęściej dochodzi do urazów okolicy stawu kolanowego, głównie są to uszkodzenia chrząstki stawowej. Na drugim miejscu jest Ścięgno Achillesa i staw barkowy. Pozostałe obrażenia narządu ruchu obserwuje się u mniej niż 10% pacjentów.  
Zaniedbane urazy powodują nawroty kontuzji. Jeśli nawroty kontuzji występują 1-2 razy w roku, to ryzyko ponownego urazu rośnie 2 krotnie. 3-4 nawroty kontuzji w roku niosą trzykrotne ryzyko ponownego urazu.
Dlatego tak istotna jest wczesna rehabilitacja aby szybko wrócić do sportu. Jedyna metodą którą możemy stosować w czasie uprawiania sportu jest KINESIOLOGY TAPING.
Jedna z najskuteczniejszych terapii 24 godzinnych na dobę nie ograniczająca sportowca. Od kilku lat bardzo modne w Polsce u sportowców w czasie dużych imprez sportowych. Polega na aplikacji elastycznego  plastra w ściśle określonym miejscu, na mięśniu lub stawie. Działanie sensomotoryczne plastrów kinesjology tapy daje doskonałe rezultaty.
Kinesjology tape maja podobne  właściwości naszej skory i nie są pokryte żadnym lekiem, są pokryte akrylem medycznym. Są wodoodporne i dzięki specjalnemu utkaniu przepuszczają powietrze.  Utrzymują się od kilku dni do kilku tygodni.
Podstawowym zadaniem Kinesiology taping w urazach sportowych jest zmniejszenie bólu, zmniejszenie obrzęku,  zwiększenie elastyczności mięsni i ich rozluźnienie, zwiększenie zakresu, stabilizacja stawu,  wspieranie funkcji stawu.

Opracowała: mgr fizjoterapii Anna Tutak, NZOZ Tutmed w Rzeszowie

Rehabilitacja Rzeszów
Gabinet Rehabilitacji Ruchowej TUTMED - Fizjoterapia, Masaż, Fizykoterapia
tel. kom.: 783 784 123
OPINIE I KOMENTARZE