NEWSLETTER

Zapisz się by otrzymywać najnowsze informacje z serwisu.

FACEBOOK
ARTYKUŁ

Na ból fantomowy pomaga oszukańczy masaż

Osobom, które utraciły kończyny, jednak nadal czują w nich ból pomaga obserwowanie w lustrze masażu ocalałej drugiej kończyny, wykonywanego przez kogoś innego - informuje "New Scientist".

Osoby po amputacjach często czują bóle fantomowe - boli je noga lub ręka której już nie mają. Jak jednak wykazali naukowcy z zespołu doktora Ramachandrana z University of California w San Diego, w takich wypadkach może pomóc przyglądanie się w lustrze masażowi drugiej kończyny, wykonywanemu przez kogoś innego - ból znika na 10 do 15 minut. Z kolei obserwowanie głaskanej przez kogoś cudzej ręki wywoływało odczucie głaskania własnej, utraconej ręki.

Wydaje się, że widok masowanej kończyny oszukuje mózg - aktywizują się tak zwane "neurony lustrzane", komórki nerwowe odpowiedzialne za śledzenie działań podejmowanych przez innych. Dzięki tym neuronom możemy przewidywać działania innych, symulując w mózgu ich postępowanie. W normalnych warunkach samo patrzenie nie sprawia, że czujemy to na co patrzymy, ponieważ takie odczucia są blokowane przez sygnały dochodzące na przykład z dłoni. Po utracie kończyny działanie lustrzanych neuronów nie jest już blokowane.

Zdaniem doktora Ramachandrana obserwowanie innych osób wykonujących określone czynności mogłoby pomóc także w rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu.PMW

 

PAP - Nauka w Polsce

OPINIE I KOMENTARZE