NEWSLETTER

Zapisz się by otrzymywać najnowsze informacje z serwisu.

FACEBOOK
ARTYKUŁ

Masaż- sposób na utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji

Masaż stanowi część składową medycyny niekonwencjonalnej, sam w sobie także może być środkiem leczniczym. Bez wątpienia można stwierdzić, że należy do najstarszych zabiegów o charakterze terapeutycznym i jest jedną z najstarszych sztuk medycznych.

Współcześnie znany masaż rozwijał się w wielu kulturach równocześnie, dlatego i dziś istnieją różne jego podziały, kategorie. Dla osób wychowanych w zachodnim kręgu kulturowym podstawowym pojęciem jest masaż klasyczny, kojarzony zwykle jako masaż leczniczy. Dla osób z krajów azjatyckich masaż utożsamiany jest nie z pojedynczym zabiegiem, ale z całym systemem oddziaływań, których celem jest podtrzymanie zarówno zdrowia psychicznego jak i fizycznego, (czasem także w powiązaniu z aspektem energetycznym a nawet duchowym).

Obecnie masaż traktowany jest nie tylko jako zabieg leczniczy, czy usprawniający, ale także jako zabieg kosmetyczny i łączony jest z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi ciało. Masaż wpływa na funkcje fizyczne i psychiczne naszego organizmu. Prawidłowo wykonany może zbawiennie działać na nasz organizm. Można zaobserwować: zmniejszenie napięcia i sztywności mięśni, głębszą relaksację i redukcję stresu, uelastycznienie mięśni, ścięgien oraz zwiększenie zakresu ruchu w stawach, większą płynność ruchu i siłę mięśni, poprawę procesów fizjologicznych związanych z układem krążenia i przemianą materii, ułatwienie pracy układu oddechowego, wzmocnienie i poprawę działania układu odpornościowego, lepsze ukrwienie i odżywienie skóry, poprawę sprężystości skóry, rozluźnienie blizn i zrostów, szybsze leczenie tkanek, zmniejszanie obrzęków. Pośrednio wpływa również na narządy wewnętrzne. Pozwala na prowadzenie ogólnej profilaktyki zdrowia fizycznego. Masaż wpływa także na emocje człowieka. Polepsza odczucia wynikające z potrzeby komunikacji przez dotyk, pozwala na lepszy kontakt emocjonalny pomiędzy bliskimi osobami. Sprzyja uzyskaniu harmonii umysłu i ciała. W przypadku schorzeń i potrzeby masażu leczniczego najlepiej udać się do specjalisty, jeśli natomiast potrzebujemy rozluźnienia i relaksu można skorzystać z najbardziej popularnego masażu klasycznego, którego nauczyć się może każdy, a wykonać go można w domowych warunkach. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama masaży zarówno leczniczych jak i relaksacyjnych, tak więc każdy może odnaleźć masaż dla siebie najlepszy.

 

Niektóre z nich to:
Masaż klasyczny - jest to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy i intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Masaż ten opiera się na pięciu technikach: głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania, wstrząsania lub wibracji.

 

Masaż sportowy - to intensywny masaż zmniejszający zmęczenie organizmu powstałe na skutek aktywności fizycznej. Celem masażu sportowego jest zapobieganie objawom patologicznym, które mogą powstać w wyniku dużych przeciążeń występujących w sporcie wyczynowym.
Podczas masażu siłę poszczególnych technik dostosowuje się do indywidualnej reaktywności sportowca oraz rodzaju dyscypliny sportowej jaką zawodnik uprawia.

Masaż antycellulitowy
- to zespół technik dobieranych tak aby usprawnić krążenie całego organizmu, zwłaszcza tych miejsc, gdzie zmiany nastąpiły. Masaż działa na tkankę podskórną usuwając złogi toksyn i szkodliwe produkty przemiany materii, zmniejszając zastoje limfatyczne i pobudzając prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Masaż ten aby wzmocnić jego oddziaływanie powinien być łączony z odpowiednią dietą oraz ćwiczeniami fizycznymi.

 

Masaż bańkami - jest odmianą terapii podciśnieniowej i stanowi odwrotność terapii uciskowej. Podstawę jej stanowi wytworzenie podciśnienia we wnętrzu bańki i zassanie skóry oraz tkanki podskórnej do jej wnętrza. Masaż bańkami pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu, jednak przede wszystkim taki masaż doskonale uspokaja i relaksuje.

Masaż gorącymi kamieniami
- jest zabiegiem silnie relaksującym, pomaga osiągnąć uczucie spokoju i   odprężenia, redukuje stres, zmęczenie, zmniejsza napięcia mięśniowe, korzystnie wpływa na układ krwionośny, przyspiesza metabolizm, przyczynia się do poprawy psychofizycznej sprawności organizmu.


Refleksoterapia stóp - to masaż stref odruchowych, czyli receptorów, znajdujących się na stopach. Różne obszary na stopach odpowiadają poszczególnym częścią ciała i tym samym masując je lub uciskając określone punkty można oddziaływać na konkretny narząd. Celem jest odblokowanie stref przepływu energii całego ciała a także likwidacja bólu i napięć znajdujących się w poszczególnych częściach ciała czy narządach.

Grupa masaży orientalnych
- możemy tu zaliczyć bardzo wiele masaży które wywodzą się z różnych rejonów świata. Są to m.in. hawajski masaż Lomi lomi, chiński masaż leczniczy, masaż tajski, japoński masaż punktowy - Shiatsu, indyjskie masaże ayurveda i wiele innych.
Cechą wspólna wszystkich tych masaży jest holistyczne traktowanie organizmu człowieka, praca z 'całym ciałem'. Masaż poprawia kondycję fizyczną, duchową i intelektualną. Dla wielu z nich podstawą do działania jest swobodny przepływ energii w ciele, a masaż ma pomóc odblokować stłumione emocje, rozpuścić napięcia, a przede wszystkim pobudzić uzdrawiające siły naszego organizmu, aby w naturalny sposób pomogły wrócić do stanu równowagi.
Rozwój cywilizacji, konieczność dostosowania się do nowych, szybko zmieniających się sytuacji zawodowych i warunków życia, pośpiech, nadmiar różnorodnych bodźców i informacji, są przyczyną stanów napięcia psychicznego i fizycznego współczesnego człowieka. Mogą one prowadzić do poważnych następstw chorobowych. Rodzi się zatem konieczność wypracowania sposobów postępowania pozwalających na zapobieganie skutkom stresu i przemęczenia oraz ułatwiających wypoczynek psychiczny i fizyczny.

 


Akademia Sztuki Masażu MENOS
32 7979427, 668 774 964
www.akademiamasazu.pl

 

OPINIE I KOMENTARZE