NEWSLETTER

Zapisz się by otrzymywać najnowsze informacje z serwisu.

FACEBOOK
ARTYKUŁ

Badanie: 43 proc. Polek uprawia seks częściej niż raz w tygodniu

43 proc. Polek deklaruje, że uprawia seks częściej niż raz w tygodniu; 11 proc. - raz w tygodniu, a 19 proc. kilka razy w miesiącu - wynika z badania instytutu GFK. Zaś istotny wpływ na wybór metody antykoncepcyjnej mają w naszym kraju mężczyźni.

Badanie zrealizowano na zlecenie firmy Bayer Schering Pharma w listopadzie i grudniu 2009 r. w 18 krajach Europy oraz w Kanadzie. Wzięło w nim udział ponad 25,5 tys. kobiet w wieku 15-49 lat, w tym ponad tysiąc Polek.

37 proc. Europejek podało w ankietach, że uprawia seks częściej niż raz w tygodniu. Jeden stosunek tygodniowo zadeklarowało 17 proc. respondentek; 15 proc. twierdzi, że robi to kilka razy w miesiącu, a 9 proc. - okazjonalnie.

Najczęściej seks uprawiają Rosjanki - 49 proc. robi to częściej niż raz w tygodniu; najrzadziej - Turczynki, Dunki i Portugalki, gdzie 12 proc. ankietowanych deklaruje, że w ogóle nie odbywa stosunków seksualnych.

Wpływ mężczyzn na dobór metody antykoncepcyjnej jest zróżnicowany. Największy mają Hiszpanie - 37 proc. ankietowanych tam kobiet powiedziało, że partnerzy mają "pewny" wpływ, a 49 proc., że wpływ ten jest "silny". Niewiele odbiegają od tego wskaźnika Polacy - 40 proc. Polek deklaruje, że partner ma "pewien" wpływ na dobór antykoncepcji, a 36 proc. mówi o "silnym" wpływie.

Na drugim biegunie znaleźli się Francuzi, Czesi i Portugalczycy. 68 proc. Francuzek, 64 proc. Czeszek i 56 proc. Portugalek podało bowiem, że partner nie ma wpływu na wybór środków antykoncepcyjnych.

Dwie najbardziej popularne metody antykoncepcyjne wśród kobiet w Europie to prezerwatywy i pigułki; mieszkanki 11 spośród 18 objętych badaniem krajów Europy częściej stosują tą drugą opcję. Najdłużej doustnych środków hormonalnych używają Holenderki - średnio 151 miesięcy, Niemki - 134 miesiące oraz Austriaczki, Portugalki i Dunki - po 127 miesięcy.

O konieczności brania pigułek kobiety pamiętają, starając się przyjmować je o określonej godzinie (średnio 68 proc.); średnio 25-proc. przypomina o tym alarm w telefonie komórkowym.

Przy okazji badania dotyczącego aktywności seksualnej, kobiety pytano także o styl ich życia i wartości.

Większość badanych Europejek deklaruje, że jest bardzo prorodzinna (średnia w Europie 93 proc.), ważny jest dla nich wygląd i poczucie bycia atrakcyjną (średnia 90 proc.) oraz osiągniecie sukcesu zawodowego (średnia 82 proc.) Najmniej istotna spośród wybieranych opcji okazała się aktywność fizyczna (średnia 38 proc.) oraz religia (średnia 44 proc.).

Badanie wykazało, że Europejki nie są zadowolone ze swojej wagi; odpowiedź taką wskazało średnio 58 proc. respondentek. Najwięcej badanych kobiet oceniło swoją masę ciała w przedziałach od 51 do 60 kg (33 proc.) oraz od 61 do 70 kg (28 proc.). 10 proc. Europejek twierdzi, że waży mniej niż 50 kilogramów. Średnio 32 proc. badanych kobiet z Europy nie ćwiczy wcale, 19 proc. robi to raz w tygodniu, a 13 proc. - trzy razy w tygodniu. KTL

PAP - Nauka w Polsce

kap
www.naukawpolsce.pl

image

OPINIE I KOMENTARZE